Lades

Gerçekten bilmiyor muydular kaybolacaklarını Hansel ve Gratel? Gerçekten hiç şüphelenmedi mi kırmızı başlıklı kız, büyükannesinin yerine yatanın kurt olduğundan? Yani hiç mi anlamadı pamuk prenses alırken o elmayı cadıdan, işin içinde bir hinlik olduğunu? Çok mu imkansız görmek bir sonraki adımı gelişinden? Kimse bu kadar naif olamaz. Kandırılmak değil bu, kanmaya meyil. Güpe gündüz, şehrin merkezinde.

Küçükken gözümüzü açmak için yazılmış hikayelerden daha açık saçık yazılmış hayat. Bu kadar iyi örgütlenmiş masallardan öğrendiğimiz derslere rağmen gözümüz kapalı dalmıyor muyuz dibi gözükmeyen havuzlara? Ben mesela, bahçeye gömdüğüm son kullanma tarihleri geçmiş hayallerimi  kirli sepetinin dibinde arıyorum. Nerede olduğunu bildiğim halde, inanmamak daha kolay geliyor bazen. Kırmızı başlıklı kızı daha iyi anlıyorum böyle durumlarda. Hani kurt sonsuza kadar büyükanne rolünde kalmayı kabul etse, o da bozmazmış bu yalanı gibi.

Kendimden çok sıkıldım. Doğruları etkisiz elemanmışçasına hayatlarına katanlardan çok sıkıldım. Dedim ya, kaçmak  – kanmak – susmak, hepsi gelişinden modifiye edilmiş meyillerimiz. Kaçmazsak yüzleşiriz, kanmazsak yüzleşiriz, susmazsak… Aynı. Bazen diyorum alayım karşıma Hansel ve Gratel’i açık açık anlatayım. Cadılar insanları yemez, diyeyim, doğruların yediği kadar. Diyeyim pamuk presensese, doğrularınla yüzleş, tüm bu cüce işlerin yarın bir gün bitecek bir heves.

Bu bitirdiğimiz gün bile, bile bile lades.

Yazar: uykusuzbalinalar

Recreation of something long forgotten.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s