Big-bang

Bir filozofun doğum günüymüş bugün. Evrenin en ucundaki gezegende oturur beklermiş “big bang”i, bir çocuğun havai-fişek gösterisini beklemesi gibi büyük bir heyecanla. Bilirmiş çünkü, yalnızca bir kere yaşandı diye bir daha yaşanmayacak demek değilmiş herhangi bir olay. İhtimali bilyonlarda bir olsa da.

Bazen ne zaman gerçekleşeceğini bilmediğimiz çarpışmaların heyecanı gerek bize, hiç gerçekleşmeyecek olsa bile. Bu motivasyon gerek, her sabah yatakta kıvranan yorgun ruhlara. Ne kadar uzun zamandır uyuyor potansiyellerimiz acaba, ıvır zıvırı attığımız çekmecelerin kuytusunda? Şöyle bir adım geriye çekilip baksak aynalardaki yansımalara, neler beklemiştik kendimizden mesela?

Bir filozofun doğum günüymüş bugün. En büyük yanılgısı insanlığın bu filozofa karşı, onun hiç hata yapmadığını, hiç kimseye bağırmadığını ve de belki evinde birden beliren böceği ani bir tepkiyle hiç öldürmediğini düşünmeleriymiş. Oysa ki evrenin sonuna kadar gidebilen gemileri yapan kişilerin özür sayısı yüzbinleri geçermiş. Geç olmuş belki ama öğrenmiş filozof birgün, özür dilemek aynı zamanda aynı hatanın bir daha tekrarlanmayacağının garantisini vermek demekmiş.

Belki de bu yüzden, diyorum yine, açıp birer birer evdeki tüm çekmeceleri, özür dilemeliyim affetmelerini beceremediğim kendimden.

Yazar: uykusuzbalinalar

Recreation of something long forgotten.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s