“You are always haunted by the idea you’re wasting your life” – Chuck Palahniuk

Tüm kaygılarımı zaman yaratıyor, geçmişe geleceğe dair.

Mazinin hakkını verememişlik ağırlığı olan bir gölge gibi şimdi omuzlarımda. İnsanlar pişman olmamayı nasıl beceriyor anlamış değilim. Her iki düşüncemden biri sanki ‘Keşke o zamanlar bunu bilseydim’le ilgili. Gerçi daha iyi mi olurdu ya da gerçekten bilsem neleri değiştirebilirdim kısmı da büyük bir muamma. O ‘zaman’ sahip olduğumuz şansları zamanında kullanamamak duman çıkarmadan yakıyor benliğimi.

Bir de yaptığın her işte, aldığın her kararda işin içine giren ‘ne kadar zamanım var’ sorgulamaları… Bu tip soruları kendimize sorduğumuzun farkında bile değiliz. En azından ben değilim. Sanki gündelik hayat gerekliliklerinden biri gibi. Ne bileyim, uyanınca saate bakmayan insan var mıdır? Evimdeki tüm saatlerin senin eve gelmeni beklediklerini bilirsin ve kapıyı açar açmaz ‘nerden kaldın?’ diye sorarcasına vururlar akrebi yelkovana.

Şu geçmişleri geleceklerle uzlaştırmanın bir yolu olsaydı keşke. Biri çıkıp bunun açılımı yapan bir enstitü kursaydı keşke. Ne bileyim, toplumlar ders kitaplarından çıkıp insanları aynı kalıplara yerleştirmeye çalışan psikologlar yerine, geçmişi bir saati tamir eder gibi titizlikle inceleyen uzlaşmacılar yetiştirselerdi. O zaman, vakit kaybı olarak değerlendirdiğimiz hayatlarımızın büyük bir kısmının aslında bireylerin olgunlaşmasındaki yeri hakkında konuşur olurduk.

O zaman insanlar ‘Olsun’ları geçiştirmek için değil de yerinde ve anlamıyla kullanırlardı. Yine o zaman, birbirimizi, bavullarımızın görünüşüyle değil de içindekilerle kucaklardık.

Yazar: uykusuzbalinalar

Recreation of something long forgotten.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s