6 Kupa

Ofis masamın dağınıklığından ve kirliliğinden utanırken buldum kendimi ve tabi ki durumu düzeltmek için herhangi bir hamle yapmak yerine, bunun hakkında düşünüp/konuşup kendimi oyalamak daha mantıklı gelmişti.

İnsan masanın üzerinde duran tam tamına altı kirli kupa, iki çatal, iki kase ve bir sürü buruş kırış peçeteden yola çıkarak zihninde şehirlerarası yolculuk edebiliyor mesela. Kendimi şimdi ‘dağınık insanlar daha zeki oluyormuş ama’ diye avutmalı mıyım? Yemeli miyim, ucuz gazetelerin popüler bilim haberlerini, bunun önüme atılmış bir olta olduğunu bile bile?

İşin doğrusu, dağınık insanlar daha zeki olmuyor. Dürüst olmak önemsediğimiz birinin kalbini kıracaksa o kadar da iyi bir şey değildir ve bu anlık bir hadisedir. Kimse bizi yere doğru çekmiyor aslında, bu kütlesel bir çekimdir. Her şey karşıklı. Kimseyi kandırmayalım. İyilik kazanmıyor, hatta iyilik çoğu zaman kazanamıyor. Süper kahramanlar yok; varsalar dahi güçlerini insanlık için kullanmıyorlar, çünkü niye kullansınlar? İnsan bu, aynı hatayı yine yapacak. Evrim var ve her an olmakta; kimsenin buna inanıp inanmamasını da umarsamaz çünkü dogmatik bir inanç sistemi değildir. Dünya daha iyiye gidiyor ya da gitmiyor; bu öznel bir söylemdir ama güneşe doğru gidiyor. Bağımlılık sadece madde kullanımıyla vuku bulmaz. Genellemeler herkes için vardır; farklı olmak bu genellemelerden birine dahil olmamak değildir. Değerler özdeştir; canlıları boyut, işlev veya bilinç kavramıyla sınıflandırıp birini diğerinden daha değersizleştirmek kabul edilmemelidir. Burada bir istisna var adı Aysun Kayacı; kadın, cehalete yönelik söylemleriyle geleceğe yönelik bir filozof olabilir ama bunun şimdi ne yeri, ne sırası. Herkesi aynı şekilde sevemezsiniz; dolayısıyla ‘ben senden önce hiç aşık olmadım’ cümlesi basma kalıp yalandır. Söylemeyiniz, inanmayınız.

Son olarak, çocukların ebeveynlerinden birini daha çok sevme hakkı vardır. Bu soruyu soracaksınız bile doğru cevaba yöneltin. Kalbinizin kırılmasını istemediğiniz için politik olarak doğru cevapları aşılamayın. Sonra çocuğum neden yalancı oldu diye pedagogların peşinde koşarsınız.

Şimdi zihnimi darma dağınık bırakıp masamı toplayabilirim; çünkü masalardaki birikmişlikler her zaman metafor değiller-dir.

Yazar: uykusuzbalinalar

Recreation of something long forgotten.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s