X-Y

Kuşun kalbi kaç gramdır diye düşünmüştüm. Uçabilmenin ağırlıkla bir ilgisi varmışçasına yorumlamıştım kendimce. Hani bazı ağırlıklar kendini ele vermez tartıldığında ve gariptir ki kırıldığında ruhlar taşınmaları daha kolaydır. Ve yine, daha kolay taşıyabiliyoruz diye daha hafif demek değildir.

Aynı denklemi çağlardır yazıyorum şimdi kara bir tahtaya. Bazen aynı cümleleri karşımızdakiler anlayabilsin diye, oldukları gibi tekrar tekrar söyleriz ya hani; oysa anlaşılmayan orada kelimeler değil, bir kuşun kalbinin ağırlığıdır. Aynı denklem. Aynı tahta. Biri de kafasını kaldırıp baksa…

Bazen diyorum, insanlar gerçekten yanlışlıkla mı dokunuyorlar omzuma, ben mi gereksiz naifim dönüp bakacak kadar? Oysaki denklem de tahtada, kuş da tartıda. Biliyoruz diye x ve y’lerin katma değerlerini bu oyunda, bilirsin sanıyorlar havacılık kurallarını. Oysaki ben aerodinamikten iki kere kaldım. Hala aklım almıyor, bir uçak bir kuşun yanından geçince kuş buna alınıyor mu? Alınıp da kalbi kırılıyor mu? Kalbi hafifliyor da ruhunun ağırlığınca çakılıyor mu yere?

Bir denklem hani, çözmeye yetmeyecek ömrüm. Aynı cümleyi de bir daha kurmasınlar bana, kelime seçimi doğrudur illaki ama kuşun kalbi bunu nereden bilebilir ki?

Yazar: wherethehollowthingsare

Recreation of something long forgotten.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s