Beckett

Arayışlarımız şimdi, suyun altında nefesimizi tutma oyunlarımıza benziyor. Merak ediyorum mesela, ben gerçekten başa çıkamazken günlük yaşam kaygılarıyla, bir başkası – başkaları, nasıl üstesinden gelebiliyor? Herkesin mi bu kadar bariz kaçışları var yoksa? Gerçekten herkesin mi bu kadar saklı içinde yaşadığı fırtınalar?

Dün gecenin bir yarısı uyanıp gereksiz bir farkındalık yaşadım. Aynı şeyi en az bir dört yıl boyunca deneyip, hatta zaman zaman da oluruna bırakıp hep daha iyi olacağını düşünmüşüm. Şimdi vakit dar. Şimdi sularım çekilmiş kıyılardan. Bir şeyleri eksik yapmışımdır muhakkak. İnsan, bu kadar peşinde koşup bu kadar olduramayınca yoruluyor sanırım. Bu yüzden kanıyor ruhlarımız. Kimse nerede vazgeçilmesi gerektiğiyle ilgili öğüt vermiyor. Neden herkesin işine geliyor ki zaten ‘ben sana demiştim’ler?

Bir şeylerin değişeceği – değiştirileceği gerçeği içimi sıkıyor. Hayır anlamıyorum neden bu inat, çok da yolunda gitmeyene tutunma hevesi için. İnsanlık olarak doğamız bir garip, kararlarımız tutarsız, gözümüzün önündekine körüz ve hiçbir şeyi daha iyi bilmiyoruz. Tarihi, tekrardan ibaret diye küçümseyip suçlarken, kendimiz aynı döngünün içinde bir aşağı bir yukarı voltalar atıyoruz; yalnızca alınmaması gereken dersleri çıkartıyoruz. O kadar ustayız ki bir yerde, yapılmaması gerekenleri, verilmemesi gereken tavizleri verip kendimizi haklı çıkartacak kılıfları duvarlara çerçeveletip asıyoruz.

Mesela şimdi çıkıp gideceğim evden ve aklıma Samuel Beckett düşecek. Belki 10 kere okumuşumdur ‘Godot’u Beklemek’i ama Godot’unun gelmemesini bırak, bir kere bile görünmemesini oyunda hatırlamayacağım dahi. Umut etmek kötü bir şey değil ama başını gökyüzüne çevir, günün aydınlanmasını bekle, daha iyi.

Yazar: uykusuzbalinalar

Recreation of something long forgotten.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s