Gemi

Bir tabiat müzesinin gölgeleri gibi durgun sular. Hani içi doldurulmuş hayvanlarla dolu bölümler, yerin yedi kat altından çıkarılmış mineraller ya da milyon yıllık talihsizliklerle korunmuş fosiller.

Bakışlarımız soğuk, beyaz mermerlerle buluşuyor. Ruhumda varlığından bile haberdar olmadığım bir fay hattı kırılıyor. Çok yorgun bir telaş şimdi, tozu yıllardır alınmamış bir dolabın üstünde uyanıyor.

Bir şeylere gülelim istiyorlar sanki. Bir şaka ya da yersiz yapılmış bir ironi gibi bir şeylere. Hayatın kara mizahını yapayım sana, diyorum. Nuh’un gemisinin, üstelikte tüm canlılığıyla beraber, üçüncü el yıkık dökük bir otelin lobisindeki süs havuzunda battığını anlatıyorum. Varlığından bile haberdar olmadıklar bir mayına basıyor ruhları. Tüm bu eski ahitler, bu arşivlerdeki yazılı metinler, sahi kimin çocukları?

Böyle böyle alıştırdılar yanlış ışıklandırmalara, eğreti gölgelere. Dalga geçmek müfredatta bir ders olmalı şimdi, öğrencilerin öğretmenlerini tek ayak üstünde cezaya kaldırdığı. Varlığından haberdar bile olmadığım bir kırıktan sızdırıyorum, bir saniyeden daha uzun süre kapayınca gözlerimi. Tüm yoğun destek üniteleri hayatın dekoruymuş gibi ve Nuh da zaten kimseyi kurtarmayacakmış, herkesin içini dolduracakmış gibi.

Hepimiz en başından sanırım, milyonda bir isabet eden bir kazanın sonucuyuz. İsimleri önceden konulmuş, tutarsız bir talih oyunuyuz. Çünkü kanayan yerlerimizle dalga geçiyoruz ve yine çünkü biz, bu sulu şakalı tufanlarla nasıl başa çıkılır bilmiyoruz.

Yazar: uykusuzbalinalar

Recreation of something long forgotten.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s